Znak a vlajka obce

 

Seznámení se symboly znaku a vlajky obce Prasek:

 

Při tvorbě znaku je nutno vycházet z historie obce a symboly by měly srozumitelně vyjadřovat charakteristiku dané oblasti.

Heraldická kancelář Mgr. Jana Tejkala z Ostravy zpracovala na základě historických  podkladů několik barevných návrhů na znak a vlajku obce, poté byly návrhy postoupeny k vyjádření panu PhDr. Karlu Mullerovi z podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, který doporučil některé z variant. Následně Zastupitelstvo obce Prasek vybralo jeden z návrhů a schválilo jeho zhotovení.

Znak byl představen občanům a vysvěcen v roce 2010.

 

 

Několik slov k významu použitých symbolů:

Archivní průzkum nepotvrdil existenci obrazové pečeti obce Prasek, proto byly využity symboly, vyjadřující historický vývoj obce.

Barvami obce je zelená, bílá a žlutá.

Zelený pruh mezi dvěma smrky uprostřed štítu značí jeden z možných výkladů vzniku názvu obce, kdy se jméno Prasek odvozuje od slovesa prosekat. Tento výklad původu názvu obce koresponduje se skutečností, že Prasek byl založen pravděpodobně jako kolonizační lánová ves na místě dřívějšího lesního komplexu. Vyobrazení  klasu v zeleném pruhu symbolizuje výhradně zemědělský charakter vsi, která tvořila venkovské hospodářské zázemí města Nový Bydžov, k jehož panství patřila.

Symbol srdce je heraldicky jednoduchým a přitom zřetelně srozumitelným symbolem praseckého kostelíka Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z roku 1901.

 

facebook.png

 

Bez názvu.png

 

Obec Prasek - netfirmy.czMěstské, obecní úřady - netf irmy.cz

www.czechpoint.cz

Pálení odpadů

se řídí zákonem č.472/2005 Sb., § 3, odst.5 ve znění pozdějších předpisů.

Obec Prasek přijme pracovníka na úklid obce, sekání trávy,... řidičský průkaz na traktor vítán. Poměr na dobu určitou do 30.11.2019. Bližší informace na obecním úřadu, tel. 608858407.

 

21. 9. Matouš

Zítra: Darina

Obec Prasek je členem:

www.spolecnacidlina.cz

www.smocr.cz

Královéhradecký kraj spolufinancuje projekt dostavby kanalizace v obci  

http://www.kr-kralovehradecky.cz

Návštěvnost stránek

159919