Vážení občané, veškeré oficiální informace vyhlášené v souvislosti s výskytem koronaviru najdete na úřední desce

 Noste_rousku_nahled_na-web_1.png

 

Projekt "Zvýšení kvality a dostupnosti infrastruktury pro vzdělání v ZŠ Prasek"      více informací o realizovanému projektu se dozvíte po kliknutí na obrázek uvedený nížeIROP_CZ_RO_B_C RGB.jpg

Informace z průběhu výše uvedeného projektu naleznete zde

Realizace projektu proběhla v letech 2018-2019

...............................................................................................................

Projekt  „Oprava místní komunikace Postranní“ 

byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

MMR-image.jpg 

Obec Prasek

Prasek - letecky pohled

Obec Prasek leží v okrese Hradec Králové, 4 km východně od města Nového Bydžova a je necelé tři kilometry dlouhá. Rozprostírá se po obou stranách okresní silnice z  Nového Bydžova do Hradce Králové jako jedna ulice. Má tedy dobré autobusové spojení s oběma jmenovanými městy a přilehlým okolím. Nejbližší železniční stanice je v Novém Bydžově, nadmořská výška je v nejnižším bodu obce 241 m a v nejvyšším 246 m nad mořem.

První zmínka o obci Prasek pochází již z roku 1312 a v následujících letech je její historie spojována většinou s Novým Bydžovem. V 18. století vzrostla obec rozvojem domkářské výstavby. Kolem roku 1850 byla v obci vystavěna škola, která byla v roce 2000 rekonstruována. Z roku 1900 pochází kaple v novogotickém slohu, z let šedesátých a sedmdesátých pak mateřská škola a prodejna potravin, sportovní kabiny a restaurace a v posledních letech došlo k přestavbě bývalé kampeličky na obecní byty.

Prasek - hristeV současné době má obec 240 čísel popisných, 610 obyvatel, z toho 321 mužů a 289 žen. Věkový průměr je 42 let. V obci je nedostatek pracovních příležitostí, většina obyvatel dojíždí za prací do přilehlých měst. Obec má mateřskou školku a děti od první do páté třídy navštěvují zdejší základní školu, od šestého ročníku dojíždějí do Nového Bydžova autobusem.

Obec je plynofikována, na veřejný vodovod je připojena většina domácností, telefony jsou využívány především mobilní. V obci je přírodní kulturní areál Peterka, kde jsou pořádány diskotéky pro mládež, fotbalové a antukové hřiště na  míčové hry. Potřeby obyvatel jsou zajišťovány prodejnou potravin, restaurací Jiskra, která patří obci a provozovnou kadeřnictví a kosmetiky. Při obecním úřadu pracuje sbor pro občanské záležitosti, který pořádá kulturní akce pro děti i důchodce. Dobrovolný hasičský sbor má zde již mnohaletou tradici a aktivní  je též tělovýchovná jednota Jiskra Prasek, která vychovává především sportovce v oblasti fotbalu.

Prasek - parkObec má v provozu čističku odpadních vod a část kanalizace, pokračuje výstavba dalších částí kanalizace a v rámci programu Obnovy venkova jsou vysazována a udržována veřejná prostranství.

Typická architektura obce je polabský lidový dům, kterých je v obci už velmi málo a slouží z větší části pouze k rekreaci. Většina domů je stavěna v rozmezí posledních sta let.

Obec Prasek v roce 2011 získala ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje  za volnočasové aktivity pro mládež  

V Prasku se narodil Prof. PhDr. RNDr. h. c. Bohumil Němec (12. března 1873, Prasek u Nového Bydžova - 7. dubna 1966, Havlíčkův Brod) byl český botanik, rektor Univerzity Karlovy a meziválečný československý politik, který v roce 1935 byl zvažován jako kandidát na prezidenta Československa

  Více o Významném rodákovi

29. 5. Maxmilián

Zítra: Ferdinand

Obec Prasek je členem:

 

www.spolecnacidlina.cz

www.smocr.cz

Královéhradecký kraj spolufinancuje projekt dostavby kanalizace v obci a "Územní plán obce Prasek" 

http://www.kr-kralovehradecky.cz

Návštěvnost stránek

178501